
Szkolny Konkurs „Miniatura” oraz III Festiwal Kameralny
28 maja, 2026
Terminy egzaminów promocyjnych i końcowych 2026
8 czerwca, 2026Sprawozdanie z jubileuszu 10-lecia klas filialnych Szkoły Muzycznej I stopnia w Żegocinie z siedzibą w Pasierbcu
Dnia 2 czerwca 2026 o godzinie 16:30 na korytarzu Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Pasierbcu rozpoczęła się uroczysta ceremonia z okazji 10-lecia powstania klas filialnych Szkoły w Pasierbcu. Wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości, grono pedagogiczne, rodziców oraz uczniów, których oficjalnie powitał Dyrektor Szkoły.
W swoim przemówieniu otwierającym Dyrektor przybliżył zebranym historię kształcenia muzycznego w regionie. Wspomnienia sięgały 1988 roku, kiedy to w Pasierbcu zawiązała się pierwsza orkiestra, prowadzona od 1993 roku przez pana Stanisława Pajora. Istotnym kamieniem milowym w rozwoju lokalnej kultury był rok 2007. Wówczas, z inicjatywy pana Krzysztofa Pucha – nauczyciela naszej szkoły i mieszkańca Pasierbca – oraz dzięki życzliwości ówczesnego proboszcza Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, ś.p. księdza Józefa Waśniowskiego, w salkach parafialnych powołano do życia ognisko muzyczne. To właśnie w nim swoje artystyczne pasje rozwijał między innymi Dominik Dudek, stanowiący dziś muzyczną dumę Pasierbca.
Po oficjalnym otwarciu Szkoły Muzycznej I stopnia w Żegocinie, uzdolniona młodzież z Pasierbca kontynuowała edukację w nowej placówce. Jednak ze względu na bardzo duże zainteresowanie, szybko zrodziła się idea utworzenia klas filialnych na miejscu. Z tą niezwykle cenną inicjatywą wystąpiła ówczesna dyrektor Szkoły Podstawowej w Pasierbcu, pani Rozalia Kuchta.
Podczas uroczystości pani Rozalia Kuchta zabrała głos, wyrażając wdzięczność Dyrektorowi za otwartość oraz trud włożony w organizację filii. Następnie Dyrektor złożył oficjalne podziękowania osobom wspierającym funkcjonowanie placówki. Słowa uznania skierowano do Wójta Gminy Żegocina pana Wojciecha Wrony, Wójta Gminy Limanowa pana Jana Skrzekuta, Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej pani Edyty Król, a także do obecnej dyrekcji Szkoły Podstawowej w Pasierbcu – dyrektora pana Zbigniewa Króla oraz wicedyrektor pani Doroty Gąsiorek.
Ważnym i podniosłym punktem programu było uhonorowanie grona pedagogicznego. Dyrektor podziękował wszystkim nauczycielom, a tym, którzy współtworzą filię nieprzerwanie od samego początku, wręczył pamiątkowe wyróżnienia. Otrzymali je: Krzysztof Puch, Renata Czaja, Małgorzata Wygoda, Robert Wiercioch oraz Vasyl Ivanov. Po wyrazach wdzięczności skierowanych do rodziców, głos zabrali zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych oraz dyrekcja tutejszej szkoły podstawowej, składając na ręce społeczności szkolnej serdeczne gratulacje.
Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na artystyczną odsłonę jubileuszu. Zgromadzona publiczność miała przyjemność wysłuchać koncertu w wykonaniu solistów, zespołów, chóru oraz orkiestry, a także podziwiać występ grupy tanecznej. Uroczystość uświetniło wręczenie nagród dla laureatów konkursów wewnątrzszkolnych i pozaszkolnych.
Z racji tego, że jubileusz zbiegł się w czasie z obchodami Dnia Dziecka, po zakończeniu koncertu na najmłodszych czekała niespodzianka. Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców przygotowano poczęstunek w formie grilla i lodów, a nauczyciele naszej szkoły poprowadzili emocjonujące zawody sportowe.
Na zakończenie pragniemy złożyć wspólne, najserdeczniejsze podziękowania całej społeczności, która zbudowała tę piękną, dziesięcioletnią historię: władzom samorządowym i administracji, dyrekcji, nauczycielom, a także niezastąpionym rodzicom i dzieciom. Wyrażamy jednocześnie głęboką nadzieję, że za kolejną dekadę będziemy mogli spotkać się ponownie z okazji następnego jubileuszu – w jeszcze większym gronie, z niesłabnącą pasją do muzyki oraz bogatsi o kolejne, jeszcze wspanialsze osiągnięcia artystyczne naszych wychowanków.
Galeria zdjęć w linku poniżej







